Niye kişisel gelişim?

Aldığım ücrete hiç bir katkısı olmadığından kişisel gelişim akıllıca gelmiyor.

Posted by Adnan Karaer on 2023-09-15

Learnforbusiness potansiyel üyelerimizden biri yazmış, kim olduğunun, nerede çalıştığının, ne ücret aldığının hiç bir önemi yok ama genel hatalı yaklaşımı sergilemesi açısından önemli, bu şekilde düşünüp de sessiz kalabalığa karışmayıp düşüncelerini net olarak belirtmesi açısından daha da önemli bir mesaj oldu.

Arkadaşımız şöyle yazmış;

"Merhabalar Adnan Bey,
Bir gün kendime ait bir işletme kurmayı başarabilirsem mutlaka sizinle iletişime geçeceğim. Fakat şu anda üretim ve planlama mühendisi olarak çalıştığım fabrikada üretim verimliliğini artırmanın, satış ve satınalma başarısı sergilemenin aldığım ücrete hiç bir katkısı olmadığından (tecrübe ile sabittir.) gelirimin bir bölümünü kişisel gelişim adı altında şirket çıkarı için harcamayı akılcı bir yöntem olarak görememekteyim.
"

Benim yazdığım mesaj da kısa oldu;

"Merhaba, net bir şekilde hatalı olduğunuzu söyleyebilirim. Şirket için değil kendiniz için öğrenmelisiniz. Şu anki çalıştığınız şirket geçici, bir sonraki çalışacağınız şirket de geçici olacak. Ama öğrendikleriniz sizinle birlikte gelecek. Sizin şirketteki değerinizi ya da ücretinizi siz belirleyeceksiniz."

Şimdi bu yazılanları yorumlamak gerekirse,
Mesajı gönderen arkadaş kendisine göre haklı,

Çalışan açısından bakıldığında mühendis olarak bir işyerinde çalışıyor, düşük ücret alıyor, çalışıyor, yaptıkları görünmüyor, ücreti bırak bir teşekkür veya takdir almıyor vs. bu yaşananlar ister istemez üstlerine, patrona, patron nezdinde de şirkete karşı bir görünmez direniş ortaya çıkartması kaçınılmaz. Yıllardır işyerlerinde yaşana ama yalnız çalışanın yeteneksizliğine veya pasifliğine bağlanan, son yıllarda ise "sessiz istifa" adıyla popüler yaklaşımın en bariz şekli.

Patron açısından bakıldığında ise bir kadroyu dolduran bir çalışan, iyi kötü çalışıyor. Verdiği ücret de yaptıklarına uygun, o bu ücrete çalışmazsa yerine Ali'yi koyarız, ya da dışarıdan aynı ücrete veya biraz daha fazlasına yeni birini koyarız dedikleri bir çalışan.

Patron açısından biz baktığımızda bu çalışandaki potansiyeli görememek ayrı bir problem (ki onca çalışan arasından önemli bir kaç atılım yapmadan bu kişiyi fark etmesi biraz zor zaten) çalışanın yetkinleşmesi ya da aynı pozisyona daha yetkin bir çalışan alınması durumunda fark etmedikleri önemli bir çok iyileştirmeyi, şirket kazancını görememesi ayrı bir problem.

Çalışan açısından biz baktığımızda ise çalışanın kendisini zor durumda bırakmadığı gibi, ek olarak refahını da sağlayacak bir kazanç ile aynı işyerinde kalıp, sadakat göstermesi istenen bir durum ama bu öyle kendiliğinden olmuyor. Şirket bir kazanç kapısı olmalı hem çalışan açısından hem de patron açısından. Durum böyle olunca da çoğunlukla işveren, patron, yönetici artık karar verici her kimse, önce almayı sonra vermeyi bekliyor. Yani mevcut işinizi işinizin el verdiği minimum şartlarda, işten çıkartılmayacak şekilde götürmek yerine, ek atılımlar yaparak göze batmalısınız, bir çok fayda sağlayıp bu faydanın da göze görünmesini sağlamalısınız ki şirket içerisinde diğer monoton çalışanlardan sıyırılıp vaz geçilmesi zor olan kişi olmalısınız.
Bu nasıl olur, öncelikle çok zeki iseniz, her zaman yapılan işlere farklı gözlüklerle bakıp farklı bir şekilde görüyorsanız hiç bir şeye ihtiyacınız yok. Doğrudan gördüklerinizi dile getirip, dile getirmek de kalmayıp faaliyete geçip somut değişiklikler yaparsınız. İlk yaptıklarınız zor olacak, çünkü direniş göreceksiniz, kimse sizin artı değer kazanmanızı istemeyecek, üst yönetim yapacaklarınızı risk olarak görecek, eski köye yeni adet getiriyor olacaksınız vs. Ya da "Amerikayı yeniden keşfetmeden" bilenlerden, yaşanmış tecrübelerden, nelerin, nasıl yapılması gerektiğini öğreneceksiniz ve bunları istikrarlı bir şekilde hayata geçirmek için çaba göstereceksiniz. Yine ilk yaptıklarınız zor olacak...

Bunlardan sonra,
ya mevcut çalıştığınız yerde hak ettiğinizi düşündüğünüz değeri göreceksiniz, hem maddi ücret gibi karşılıklarla hem de manevi, takdir, onurlandırma gibi karşılıklarla.
Ya da yine burada değer göremeyip başka bir iş yerine mevcut bildiklerinizi ortaya koyarak daha üst pozisyonla, daha yüksek bir ücretle girip devam edeceksiniz.

Sonuçta ağaç değilsiniz, bulunduğunuz yerde bir şeyleri değiştiremiyorsanız, bulunduğunuz yeri değiştireceksiniz.Lutfen yorum yapın