İş akış şemaları

İş akış şemaları neden gerekli?

Posted by Adnan Karaer on 2023-08-27
Yeni bir işyerinde gittiğimde, haliyle gittiğim yerin sahibi veya yetkili müdürü şirketi, özellikle imalat sahasını gezdirmek istiyor.
Böyle bir durumda eğer gerçekten şirketi ve üretimini tanımam gerekiyorsa hemen söylerim; İş akış şemasına göre gezelim diye.

Neden? Nedeni gayet basit, diğer türlü gezdiğimde yine belki aynı yerler gösterilecek ama ne nereden gelip, nereye gidiyor bunu anlamak zor olacak. ikinci neden de normalde laletayın gezdiğimizde atlanacak olan bölümler ya da operasyonlar iş akış şemasına göre gezildiğinde atlanmayacak, eksik bir şey kalmayacak.

Bazen iş akış şemasına göre gezelim dediğimde karşı taraf ne söylediğimi tam olarak anlayamayabiliyor. Bu durumda girişten başlayarak, çıkışa kadar sırasıyla gezelim diyorum.

Eğer bu gezintide eğer varsa bir de elime çizilmiş, çıktısı alınmış bir genel iş akış şeması kağıt halinde verildiyse o zaman gezi çok daha verimli oluyor ve çok kısa bir süre içerisinde gördüğüm şirketi çok daha iyi bir şekilde anlayabiliyorum.

Elbette iş akış şemasını yapan şirket bu şemayı beni gezdirmek için yapmıyor, yapılan işlerin aslında nasıl yürüdüğünü, neyin arkasından neyin geldiğini görmek ve göstermek için yapıyorlar.
İş akış şeması olduğu takdirde işyeri dizaynı da çok daha verimli yapılmış oluyor.

İş akış şemaları hakkında daha fazla bilgi almak için İş akış şemaları eğitimimizi inceleyin.

Lutfen yorum yapın